مدیریت پروژه ساختمانی4
در سه قسمت قبل مواردی را در رابطه با تعریف پروژه دیدیم و حالا ادامه آن.
 
دیدیم که انتخاب مشاور خوب، سرنوشت سازترین بخش پروژه است.پس از انتخاب، فاز یک پروژه شروع میشود. اگر مطابق توصیه های قبل پروژه فاز صفر مناسبی داشته باشد استارت فاز یک بسیار آسانتر و روشنتر است و اگر نداشته باشد عمده آن وظایف در این مرحله باید تصمیم گیری و به مشاور گفته شود.فارغ از شرح وظایف فاز یک پروژه که در قراردادهای تیپ برنامه بودجه به تفضیل آمده است موارد زیر مهمترین مسایلی است که باید مدنظر قرار گیرد
-جایگذاری پروژه در زمین
فقط در زمینهای کوچک مسکونی است که محل قرارگیری بنا در زمین قطعی تر است و در بقیه موارد این موضوع باید با دقت انجام شود.ورودیهای ساختمان و ورودیهای پارکینگ نقش تعیین کننده ای در این مهم دارد و اگر زمین چند نبش باشد اهمیت معابر را باید در نظر گرفت. همیشه سرمایه گذاران در میان و یا انتهای کار تاسف میخورند که چرا در این مرحله همه موارد از جمله قوانین شهرداریها را در نظر نگرفته اند. 
– تعیین تعداد طبقات
تعداد طبقات بر اساس کاربری پروژه و قوانین شهرداری تعیین می شود و همچنین تعداد طبقات زیر همکف. همیشه سرمایه گذاران با توجه به محدودیتهای ارتفاع ساختمان در تعریف طبقات منفی حرص می زنند و تلاش می کنند تعداد آن زیاد شود. حال آنکه خاکبرداری با ارتفاع زیاد هزینه و دغدغه های زیادی را دارد و بحث تحکیم دیواره ها نیز هزینه سرسام آوری را طلب میکند. جالب اینکه در پایان طبقات منفی که با هزینه چند برابر طبقات رویی ساخته شده ، اثر بخشی کمتری دارد. توصیه من اینست که طبقات منفی به یک یا حداکثر دو محدود شود و تمام نیاز هایی که بطور مرسوم در زیرزمین محدود شده را در طبقات نیز می توان ایجاد کرد که مهمترین آنها پارکینگها هستند.
– تعیین پلانهای اولیه طبقات
این بخش هم جزو مهمترین مراحل کار است که میتواند بهره وری پروژه را چندین برابر نماید.راه پله ها ، آسانسورها، پله ها و رمپهای برقی دست و دلبازانه جانمایی گردند و مسیرهای حرکتی افقی و عمودی بر اساس کاربری پروژه تعیین شوند. ورودیها و ورودی و خروجی پارکینگ با توجه به قوانین معابر تعیین شوند. واحدهای پروژه بر حسب نوع کاربری شکل گیرد و بر اساس فاز صفر پروژه و یا نظر بهره برداران مطمئن گردید که سناریو بهره برداری بدون نقص تامین میگردد.تغییرات بعدی ممکن است مشکل یک قسمت را رفع کند ولی مشکلات و هزینه های زیادی را تحمیل میکند.یک بار دیگر قوانین شهرداری، ترافیک و آتش نشانی مرور شود تا هزینه ها و اتلاف زمان بعدی به حداقل کاهش پیدا کند. در مواردی که کارفرما فکر میکند که این دسته از مشکلات را بعدا حل میکند، سناریو دومی را در نظر بگیرید که اگر به هر علت موفق نشد چه مسیری را طی کنید تا پروژه دچار بلاتکلیفی نگردد.
– تعیین نوع اسکلت و سقف
این موضوع با توجه به کاربری ساختمان ، محل آن و توجیه اقتصادی انواع اسکلت تعیین میگردد. خوشبختانه اکثر ساختمانها به سمت اسکلت بتنی هدایت شده اند که هم اقتصادی تر است و تخصصهای اجرای آن نیز رو به افزایش است. ساختمانهای اسکلت فولادی که اکنون در کارخانه ها ساخته میشود و در محل نصب میگردد از اطمینان پذیری و قابلیت تست بهتری برخوردار هستند ولی هزینه های سرسام آور ضدآتش کردن آن و عدم اطمینان به روشهای اجرایی ضد حریق نمودن ، در درجه بعدی انتخاب قرار میگیرند.
یک نکته فرهنگی که در این مرحله باید مورد نظر قرار گیرد اینست که همیشه ایده های کارفرما در حال تغییر است و در طول اجرا چندین بار تغییراتی در پلانها، داکتها، تعداد آسانسورها ویا محل پله برقیها و یا سایر بازشوهای ساختمان صورت میگیرد لذا با اطمینان از از وجود این فرهنگ بد، انتخاب سقفهای پس تنیده که این تغییرپذیری را نمی پذیرند، اشتباه فاحشی است.
– تعیین خط مشی تاسیساتی پروژه
محل ترانسهای شرکت برق، محل مبدل گاز، محل ورودی آب و فاضلاب پروژه ،محل کنتورهای برق و اتاق سوییچینگ و تلفن و اتاق مانیتورینگ از مواردی هستند که در پلانها پیش بینی نمی شوند و بعد کارفرما و مشاور مجبور میشوند نقاطی را که برای کاربریهای اصلی در نظر گرفته اند ، فدا کنند در همین مرحله فضای لازم برای اینکار باید دیده شود.همچنین نوع تاسیساتی که برای گرمایش و سرمایش لازم است مشخص شود. کوته نگری و خساست در مورد تاسیسات ، بهره برداری پروژه را با مشکل مواجه میکند. پروژه را با ساختمانهای چند سال قبل که با تکنولوژی آنزمان ساخته شده مقایسه نکنید. هر پروژه باید سی تا پنجاه سال قابل بهره برداری باشد پس موظفید از آخرین تکنولوژیهای تاسیساتی استفاده کنید تا این اتفاق بیافتد.
– پیشبینی مرحله ساخت
در این مرحله چکونگی ساخت،محل تاورها و بالابرها، محل تجهیز کارگاه ،محل استقرار پمپ بتن و کامیونهای مربوطه و دپو مصالح روشن شود تا در زمان شروع عملیات اجرایی با مشکلات کمتری مواجه باشید.
آذر 96
 

SADINAM.COM         آدرس سایت

در باره ی نویسنده

محمدتقی سعدی‌نام

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *