مدیریت پروژه ساختمانی3

در قسمتهای قبل به انتخاب پروژه و فاز صفر آن پرداختیم و اکنون فاز یک

برای طراحی پروژه به یک مشاور خوب نیاز داریم. شاید به نظر مهم نیاید یک مثال موضوع را روشنتر میکند

اگر از شما بپرسند ده فرد دوست داشتنی را نام ببرید قطعا افرادی با خصوصیات اخلاقی و ظاهری خوبی در ذهن شما میگذرد و با وسواس چند تا از آنان را ذکر میکنید ولی احتمالا اگر خیلی اجتماعی نباشید به ده نفر دلخواه نمی رسید. حال نام ده نفر مشمئز کننده را از ذهن بگذرانید. حتما برای این سئوال هم جوابهایی دارید. افرادی که احتمالا از نظر ظاهری غیر قابل تحملند و یا اخلاق و رفتاری. همه اینها انسانند چرا میشود در ذهن شما اینقدر متفاوت باشند. نقش طراحی اینجا روشن می شود . در یک زمین مشخص با کاربری دلخواه ده ها هزار طرح مختلف میتوان ترسیم کرد که همگی برای ساخت هزینه یکسانی دارند ولی برخی از این طرحها ، بنای ماندگار میشوند و برخی نابود کننده سرمایه و وقت. همانقدر که می توانید در انتخاب همسر به دیگران سفارش کنید ، همانقدر در انتخاب مشاور وسواس نشان دهید. با سه تا پنج درصد هزینه کل پروژه ، یک مشاور سرنوشت آینده آن پروژه را رقم میزند پس برای یکی دو درصد کل پروژه ، ریسک نکنید. بهترین مشاور ممکن را انتخاب نمایید. در اندیشه بهترینها باشید. اینجا اصلا زمان و مکان صرفه جویی نیست. این فکر که مشاور خوب هزینه ها را افزایش می دهد حرف درستی نیست، مشاوران بر مبنای توان مالی پروژه ، طراحی میکنند. فقط ممکن است در یکی دو مورد حیاتی که شکل پروژه را متفاوت میکند پافشاری کنند.

اگر از من بپرسید میگویم مشاور خارجی بگیرید . مشکل بزرگ فرهنگی ملت ما اینست که شاگردی نکرده استاد شدیم. علوم را ما از غربیها گرفتیم ولی میگوییم آنها را قبول نداریم. درست مثل اینست که بچه های یک دبستان معلمهای خود را برانند و فکر کنند میتوانند تدریس را خودشان انجام دهند. ما همین کار را کردیم. نقشه هایی که مشاوران ما می دهند بسیار ناقص و در برخی موارد اشتباه است. به این اطمینان دارند که مجریان مشکلات و کمبود ها را خود رفع می کنند. در اصل مشاوران ما اطلاعات اجراییشان از پیمانکاران کمتر است و این نقش استاد شاگردی را بهم میزند. در هیچ جای دنیا اینگونه نیست. پیمانکاران طرحهای مشاوران را در حالی اجرا میکنند که غلطها و یا کسریهای زیادی در آن میبینند. پس اعتقادی به مشاور نمیتوانند داشته باشند ولی مشاور هست و باید باشد. این را مشاور هم می داند بگونه ای همزیستی مسالمت آمیز انجام میدهند. اگر پیمانکاری بخواهد خط بخط مطابق نقشه مشاور پیش برود و اطلاعات خود را تاثیر ندهد، کارش پیش نمیرود و اگر سرخود کار کند پس مشاور کم تاثیر است. میبینید بین مرغ و تخم مرغ گیر کرده ایم. 

یکی از استادان ما می گفت ابتدا در شرکت مشاور شروع بکار نکنید ابتدا وارد کارهای اجرایی شوید سپس مدیریت کارهای اجرایی را بعهده گیرید و در انتها اگر علاقه مند بودید جذب مشاوران شوید. حال اینکه این اتفاق نمی افتد  برخی پس از فارغ التحصیلی جذب مشاوران میشوند و چندی بعد خود شرکت مشاوره میزنند در حالی که زیر و بم امور اجرایی و جزئیات آنرا درک نکرده اند. دورانی که در یک شرکت مشاور کار کرده اند هم شاید تجربه محسوب نگردد چون آن مشاور هم استاد کاملی نداشته و صرفا با یک طرح معماری و انجام محاسبات آن و کپی پیست کردن چند دیتایل ، نقشه هایی را بیرون میداده که مبنای کار مشاوران بعدی هم شده است. 

جالب است که پنکه رومیزی ما تحت لیسانس یک شرکت با سابقه خارجی تولید میشود و یا لباس و لباس زیر ، و یا حتی این موارد اخیر را میرویم و برند خارجی میخریم. ولی چند تا مشاور ایرانی تحت لیسانس مشاوران خوب خارجی کار میکنند؟ منکه یکی را هم نمیشناسم. یعنی ارزش یک ساختمانی که باید سی تا پنجاه سال قابل بهره وری باشد از شورت یا سوتینی که یک خانم برای چند ماه می پوشد و برند خارجی است ، کمتر است. یا از یک ماشین لباسشویی سامسونگ که قرار است 5 سال کار کند و یا حتی یک خودرو خارجی که ده تا 15 سال کار میکند. 

میبینید که راهها را درست نرفته ایم. جاده مشهد بیرجند را ایتالیاییها طراحی و اجرا کردند. دهها سال بدون تعمیر و نگهداری کار کرد و هنوز بخوبی در حال بهره برداری است. اتوبان مشهد باغچه کار مشاوران و پیمانکاران ایرانیست و شش ماه بعد از افتتاح آسفالتش خراب شد و با شیوه های گوناگون به تعمیر آن پرداختند و هر روز گروههایی را در آن می بینید که در حال کندن و درست کردن هستند یا اتوبان تهران قم و یا تمام پلهای تهران و سایر شهرستانها که هر روز در حال هزینه کردن برای آنیم ولی باز هم ماشینها در حال پرش از روی دست اندازهای آنند. 

راه را اشتباه رفته ایم. این خودکفایی نیست. دقیقا مثال ما مثال کودکان دبستانیند که معلمهای خود را سربار میبینند. بدون استاد صد سال دیگر هم درست نمیشویم. کاش بجای اینکه اجازه دهیم لباس برند وارد کشور شود ، پروژه های بزرگ را مجاب میکردیم از مشاوران خارجی با تجربه استفاده کنند. بهر حال یک لباس خوب که بیش از یکسال قابل استفاده نیست ولی اینهمه سرمایه عمرانی که با طرحهای ناقص و حساب نشده بر باد میرود ، میتواند در سازندگی کشور موثرتر باشد. کاش قانونی میگذراندیم که پروژه های بزرگ و ملی را کسانی طراحی کنند که درک کاملتری از این طرحهها دارند. مشاور با تجربه ای که نقش استاد را بازی میکند اجازه نمیدهد که پیمانکار کار غیر اصولی انجام دهد و یا مصالح نامناسب و با طول عمر کم استفاده کند. یعنی اگر پیمانکاران ما کار درخوری را ارائه نمیدهند چون استاد مناسبی ندارند و اگر به برخی از آنان لقب دزد داده اند ناشی از بی اطلاعی و کم سوادی مشاوران آن طرحهها بوده که امکان این سوئ استفاده را فراهم نموده است.

بهرحال تعیین کننده سرنوشت یک پروژه ، مشاور آن است. اگر این شجاعت را دارید، یک مشاور خارجی برای پروژه انتخاب کنید و با لینک کردن آن با یک مشاور داخلی ، هم مشکلات ترجمه و تبدیل نقشه های خارجی به نقشه های قابل فهم برای کارگر ایرانی را حل نمایید و دیگر اینکه دانش آن مشاور را تحویل یک مشاور خودی دهید تا در پروژه های بعدی ، الگوی مناسبی برای مشاور ایرانی باشد.

در غیر این صورت بهترین و باتجربه ترین مشاور ایرانی در زمینه پروژه مورد نظر را برای  کار خود انتخاب نمایید

اینک مشاوره فقط یک طرح معماری ساده و محاسبات آن نیست باید جواب موارد زیر را بتواند بدهد

– طراح معماری فاز یک و دو

– محاسبات سازه

– طراحی برق و تاسیسات

– طراحی نورپردازی نما و داخلی

– طراحی و محاسبات نما

– طراحی داخلی (دکوراسیون)

– طراحی آسانسور و پله برقی

– طراحی هوش مصنوعی (bms)

– طراحی آبنماها

– طراحی ساینها (تابلو راهنما)

– طراحی پرده های دود و آتش و  آتش نشانی

– طراحی کارهای دکوراتیو

– طراحی ترافیک ورود و خروج و پارکینکها

– طراحیهای خاص بر حسب نوع پروژه

متاسفانه مشاوران عمومی فقط بند اول و دوم وسوم را تعهد می نمایند و برای هر کدام از بندها بعدی باید مشاور جداگانه ای بکار بگیرید و مشکلات هماهنگی چند مشاور را یدک بکشید و مدیریت مشاورین را انجام دهید و یا با تسامح فرض کنید که بقیه اهمیتی ندارند و مشکلات بهره برداری، عدم جذابیت پروژه و یا درگیریهای با شهرداری و آتش نشانی و ترافیک را بجان بخرید.

ادامه دارد……..

SADINAM.COM         آدرس سایت

چند عکس از ساختمانهای جذاب

در باره ی نویسنده

محمدتقی سعدی‌نام

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *