بناهای ماندگار

عرضه کالاها بحدی رسیده که مشتریان صرفا کالاهای با مشخصات خاص را تهیه میکنند لذا تولیدکنندگان دائما به آپشنهای محصولات خود برای جذب مشتری می افزایند. ساختمانها با کاربریهای مختلف نیز از این قاعده مستثنی نیستند و لازم است ساختمانهایی با امکانات بهره برداری مناسب، عمر زیاد ، قابلیت تعمیرو نگهداری بهینه ، زیبایی چشم نواز ساخته شود . شاید توجه کرده باشید که با توجه به افزایش جمعیت، افزایش سطح توقع مردم ، بالا رفتن سطح زندگی ،گران شدن زمین ، تغییر تکنولوژیهای مورد استفاده مردم در ساختمانها ، از دهه 60 تا کنون در هر زمین دو تا سه بار ساختمانسازی شده و دوباره تخریب گردیده است. دهه 60 دهه ویلا سازی و ساخت ساختمانهای شخصی بود. از اواسط دهه 70 ساختمانهای سه چهار طبقه و معمولا بدون آسانسور رایج گردید و سپس اکثر ساختمانهای قبلی تخریب و تبدیل به مجموعه های آپارتمانی 5 طبقه به بالا و گاهی برج شد.اگر فقط شهرهای بزرگ  شامل این موضوع باشند که همگانی بوده است برآورد اولیه هفت میلیون واحد مسکونی را شامل می شود که متوسط متراژ یکصد متر ، عدد هفتصد میلیون متر را نمایان میکند. قیمت پایه هر متر ساختمان بقیمت امروز را دو میلیون تومان فرض می کنیم. سرمایه برباد رفته ، یک میلون و چهارصد هزار میلیارد تومان است برای یکبار تخریب و دوباره ساختن.یعنی ظرف سی سال ما سالیانه 47 تا 80 هزار میلیارد تومن صرف دوباره ساختن صرفا منازل مسکونی کرده ایم. این هزینه بی برنامگی و عدم توجه به آینده و درس نگرفتن از ملتهای دیگر بوده است. 

جالب است بدانید که در برلین آلمان کسی حق تخریب ساختمان را ندارد. صرفا مجازند آنرا بازسازی کنند و یا تغییر کاربری دهند. این قانون در همه جای اروپا رایج است و بهمین دلیل ساختمانهای 50 ساله و بالاتر بفوفور یافت میشوددر حالی که نماها شهرها بهیچ وجه زننده نیست و اینگونه از هدر رفتن سرمایه های ملی جلوگیری میکنند. بدیهی است سازنده ای که می داند ساختمانش قرار است دهها سال عمر کند اساس طراحی و مصالح مورد استفاده را با دقت بیشتری انتخاب میکند.

بیاییم بناهای ماندگار بسازیم

– بناهایی که عمر آن از زیباییش نکاهد

– بناهایی که در اثر مرور زمان کیفیت خود را حفظ کند

– بناهایی که با پیشرفت تکنولوژی انعطاف پذیری لازم را داشته باشد

برای این منظور طراحی ساختمان و طراحی نما ارزش بالاتری را پیدا میکند و باید توجه بیشتری به این مورد نماییم و همچنین مصالح مورد استفاده در ساختمان و نما نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود و مورد بعدی آینده نگری در مورد فضاهای عمومی ساختمان.

جالب است که در دهه 70 چقدر پارتی بازی میشد که برای یک ساختمان چهارطبقه یا پارکینگ تخصیص ندهند و یا اینکه به یکی دو تا بسنده نمایند. در حالی که اکنون هر خانواده بین یک تا سه خودرو دارد و چگونه می تواند در چنین ساختمانی زندگی کند.

در پایان به برخی از بناهای ماندگار ایران و جهان که هنوز از جذابیت آنها کاسته نشده میپردازیم

برج آزادی یا برج شهیاد تهران

در سال 50 با طراحی مهندس حسین امانت به پایان رسید و بر اساس معماری هخامنشی، ساسانی و اسلامی شکل گرفته است

باغ نادری مشهد و آرامگاه خیام

در سال 42 توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شد و الهام بخش مهندسان و معماران ایرانی است

برج میلاد تهران

 با طراحی محمدرضا حافظی و با ارتفاع 435 متر در سال87 ساخته شد و زینت بخش روزها و شبهای تهران است

برج ایفل پاریس

درسال 1886 با ارتفاع 324 متر در پاریس ساخته شد و عنوان پربیننده ترین سازه جهان را از آن خود کرده است

پل گلدن کیت سانفرانسیسکو

در سال 1937 بر روی تنگه گلدن گیت و با طول 1300 مت ساخته شد که سالانه بیش از 42 میلیون تردد از روی آن صورت میگیرد

آبان 96

SADINAM.COM         آدرس سایت

در باره ی نویسنده

محمدتقی سعدی‌نام

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *