مشهد شهر متفاوتی است ، مانند زن شوهرداره ، اجازه ش دست خودش نیست ، هر کاری نمیتونه بکنه ، در هر مسیری نمیتونه بره ، هر حرکتش بسمت توسعه هزار تفسیر داره ، در آخر هم خیلیها مخالف میشن ، بدیش اینه که توسعه این شهر فقط چند مخالفت موضعی رو بدنبال نداره ، نه فراتر از اینه ، بوی کفر میده ، بنای ناسازگاری با خدا گذاشتنه ، مخالفت با همه انبیا و ائمه محسوب میشه ، پس بهتره بی خیالش شد ، عاقبت خوشی نداره ، یعنی عاقبت به خیر نمیشی. بناها در این شهر مثل زنهای ناصرالدین شاهند! حق ندارند از سوگلی شاه بهتر باشند ، بلندتر باشند ! جذابتر باشند ! حتی یکسری نماها را برتن داشته باشند. و از این فراتر باید در حال تعظیم و تکریم باشند ! پس ساختمانسازی در مشهد کار مهندسی نیست، یک کار سیاسی مذهبیه ! خیلی باید از کنار راه بری تا تننه ات به تنه بزرگی گیر نکنه و انگی به پروژه ت نخوره ، در این صورت پرونده اعمالت بعد از یزید رسیدگی میشه! مردم مشهد هم به محتاطی ساختمانها هستند ، روزه شک دار نمی گیرند ،اگر انگی بهت بخوره ، کسی فکر نمیکنه که باید بررسی کنه که آیا حق با تو هست یا نه ، همه میگن مسیرتو باید عوض کنی ، اینقدر که موضوع پاک بشه ، پس تنهای تنهایی ، حتی خدا هم پشتت نیست ، چرا که اگه ازت پشتیبانی کنه باید جواب بده که قله چینگ کلاغ چرا بلند و پرهیبته! اینجا اصلا موضوع مذهب و اهمیت به آن نیست ، موضوع از این حرفا گذشته ، اگه خود امام رضا هم بیاد بهش مجوز یک ساختمان بلند و شیک نمیدن ، حرف مرد که نباید عوض بشه !!! پس میبینین که کنسرت فقط مشکل مشهد نیست ، موضوع بسیار عمیقتر و ریشه ای تره .

 

قله چینگ کلاغ مشهد

با این حال چند بنای یادگاری و بیادماندنی در مشهد هست که با هم مرور میکنیم:

1- آرامگاه فردوسی – این بنا در 20 کیلومتری شمال مشهد و با الهام از مقبره کوروش در پاسارگاد در سال47 توسط مهندس هوشنگ سیحون در محل قبر حکیم ابوالقاسم فردوسی ،به اتمام رسید. نمای بیرونی بنا شامل عناصر تزئینی هخامنشی به خصوص ستونها و سرستونها است و اشعاری که بر اضلاع چهارگانه بنا نگاشته شده از حکیم فردوسی و معرف اندیشه و شخصیت وی می‌ باشد. بخش فوقانی بنا بصورت توخالی ساخته شده و فضای داخلی آن نیز علاوه بر الهام گرفتن از معماری دوره اشکانی شامل 20 ستون مرمری در پائین و 8 ستون در بخش فوقانی است. در بخش هایی از آرامگاه نیز دیوارنگاره‌هایی از فریدون صدیقی نصب گردیده که نمایش صحنه هایی از روایات شاهنامه است. این مجموعه 6 هکتاری دارای یک موزه و کتابخانه هست

ابوالقاسم فردوسی توسی، شاعر حماسه سرای ایرانی است که در سال ۳۲۹ هجری قمری در توس خراسان متولد شد و در سال ۴۱۶ هجری قمری در گذشت. به عقیده ی بسیاری از کارشناسان، وی را می توان بزرگترین سراینده ی پارسی‌گو دانست که موفق شد در مدت زمان زندگی اش به یکی از بزرگترین کارها دست بزند و شاهنامه را بسراید.  هنگامی که زبان دانش و ادبیات در ایران زبان عربی بود، فردوسی با سرودن شاهنامه توانست جانی تازه به فرهنگ ما ببخشد و همه ی ما جاودانگی زبان فارسی را تا به امروز مدیون تلاش های او هستیم. پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان به تصویر می کشد و سه بخش اسطوره‌ای (از روزگار کیومرث تا پادشاهی فریدون)، پهلوانی (از خیزش کاوه آهنگر تا مرگ رستم) و تاریخی (از پادشاهی بهمن و پیدایش اسکندر تا گشایش ایران به دست اعراب) را در بردارد.

2- آرامگاه نادرشاه افشار- آرامگاه کنونی نادرشاه  در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (نادری سابق) واقع است. این بنا در باغی به مساحت ۱۴۴۰۰ متر مربع ساخته شده‌، آرامگاه شامل سکویی دوازده پله‌ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سکویی مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پی او، یک غرفه فروش کتاب و دو تالار برای موزه‌است.

مجسمه نادر شاه سوار بر اسب به همراه تنی چند از سربازانش بر فراز یک حجم سنگی مرتفع توسط مجسمه ساز فقیدابوالحسن صدیقی ساخته شده است. مصالح مقبره غالباً از سنگهای خشن و سخت گرانیت کوهسنگی مشهد است. بعضی از قطعات سنگ بسیار بزرگ انتخاب شده تا تداعی کننده مقبره دوم ساخته خود نادرشاه باشد. پوشش آرامگاه کاملاً به مانند چادر عشایری است، که نادر در آن زاده و هم کشته شده‌است. پوشش دیوارهای داخلی آرامگاه نیز از سنگهای مرمراخرایی رنگ مراغه انتخاب شده تا قتل نادرشاه در داخل چادر را بهتر تداعی کند. این بنا هم توسط هوشنگ سیحون در سال 42 به پایان رسید

تالار آرامگاه به شکل مربع، از دو دیوار قرمز رنگ سنگی بسته و دو قسمت ستون بندی باز تشکیل شده است که سنگ مزار نادر در گوشه این مربع در پناه دو دیوار جا دارد و به طرف بیرون نگاه می‌کند. این زاویه و پناه و باز بودن تالار ، تداعی کننده حالت صحنه جنگ و دفاع و حمله می باشد. همچنین رنگ قرمز دو دیوار به معنی جنگ بوده و برجستگی های با اندازه های متفاوت سنگی که از دو دیوار بیرون آمده اند نبردهای مختلف نادر را نشان می‌دهد

3- مسجد گوهرشاد- این بنای تاریخی در جنوب حرم مطهر رضوی قرار دارد و به دستور بانو گوهرشاد، دختر امیر غیاث‌الدین ترخان از امرای جغتایی، همسر شاهرخ، فرزند امیر تیمور گورکانی در سال 821 قمری توسط معمار معروف عصر تیموریان، قوام الدین بن زین الدین شیرازی و با استفاده از آجر و گچ و به شیوه معماری اسلامی در شرق صورت گرفت.

 

ساختن مسجد حدود دوازده سال به طول انجامید.بنای عظیم مسجد، به شیوه‌ معماری مشرق زمین به صورت حجیم‌سازی و سازه‌ چهار ایوانی با آجرها و مصالح ساختمانی قرن نهم ساخته شده است و می‌توان گفت یکی از شاهکارهای معماری دنیاست. طاق‌های گنبدی‌شکل مسجد و مناره‌های آن با ویژگی و تزئینات خاص و با استفاده از سبک مقرنس، همچنین نقوش و خطوط دیوار بر روی زمینه‌ گچی و معرق‌کاری ممتاز عصر تیموری، جلوه‌های بی‌نظیری از هنر ایرانی را  نشان میدهد. منبر صاحب الزمان(عج) واقع در کنار محراب ایوان مقصوره، از لحاظ قدمت حائز اهمیت است. این منبر نفیس، از چوب گردو و گلابی با شیوه‌ منبت‌کاری و قلم‌زنی بدون به‌کاررفتن میخ در آن، به دست پرتوان استاد محمد نجار خراسانی، منبت‌کار معروف عصر فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شده و دارای 5/7مترارتفاع و چهارده پله است. منبر صاحب الزمان(عج) در سال 1325 شمسی توسط مرحوم استاد حیدر نیکنام گلپایگانی مرمّت شد. گنبد رفیع مسجد بر فراز ایوان مقصوره، بر عظمت این بنا افزوده است. ارتفاع گنبد حدود 41 متر و فضای خالی بین دو پوشش گنبد، 10متر
است. سطح خارجی آن با آجر لعاب‌دار و یک کتیبه با خط کوفی تزئین شده است. در دو طرف این ایوان، دو مناره هر کدام به ارتفاع 43 متر از کف مسجد ساخته شده و دارای کتیبه‌هایی چند است. مسجد گوهرشاد صحنی به وسعت 2800 مترمربع دارد و زیربنای آن 9410متر مربع است.

 

4- آرامگاه خیام- مجموعه خیام ( موزه و آرامگاه ) یا آرامگاه خیام در جنوب شرقی نیشابور (130 کیلومتری مشهد)در انتهای خیابان خیام قرار دارد. خیام هم از شخصیتهای مورد ظلم قرار گرفته ایران است که برخی میگویند میخواره بوده و برخی ترجیح میدهند بخاطر فساد احتمالی اخلاقی فراموشش کنند. اینگونه ما با تاریخمان برخورد کرده ایم.

مساحت باغ خیام ۲۰ هزار متر مربع و طول بنای یادبود مشبک آن ۱۸ متر است و اطراف آن را کاج‌های همیشه سبز احاطه کرده‌اند. بنای آرامگاه از آهن و سنگ و به صورت گنبدی رفیع با ۱۰ پایه ساخته شده است و پایه‌های آن با اشکال هندسی و لوزی‌های بزرگ و کوچک به یکدیگر متصل شده است. بر اطراف پایه‌های گنبد،هرم‌هایی از سنگ‌های بزرگ و آب‌نماهای سنگی ساخته شده است که داخل آن کاشی‌کاری شده است.آرامگاه خیام از ساختمان‌‌های شاخص طراحی شده درایران است که تلفیقی موفق از عناصر سنتی و مدرن را به نمایش گذاشته است. استاد هوشنگ سیحون، خود درباره این بنا می‌گویند :خیام در واقعسه شخصیت دارد، ریاضی‌دان، منجم و شاعر که باید هر سه شخصیت در بنا نشان داده می‌شد. 

دور تا دور برج در کنار چشمه سارها، یک دایره وسیع به مرکز خود برج ساخته شد. همه از سنگ گرانیت با اجزا مثلثی شکل و تورفتگی‌ها و برون آمدگی‌هایی که تا اندازه‌ای شکل خیمه را تداعی می‌کنند  و این اشاره به نام خیام است. چون پدرش خیمه‌دوز بود و نام او به همین مناسبت انتخاب شد. سطح داخل و خارج مقبره با کاشی‌های معرق و اشعار خیام مزین شده است. رباعیات را استاد جلال همایی انتخاب کرده است و زیبا نویسی‌ها توسط مرتضی عبدالرسولی انجام شد. در تاریخ معماری ایران این اولین بار بود که خط شکسته نستعلیق‌ در تزیینات یک بنا به کار می‌رفت. از داخل نیز همین لوزی‌ها پر از شعر با نقش گل و برگ و پیچک، با کاشی معرق تزیین شدند و تماما اشاره به شخصیت شاعر خیام دارند. این کار تحت نظارت طراح و معمار بنا، مهندس سیحون انجام شده و نمونه‌ای منحصر به فرد از کاربرد خط تعلیق نیز در کتیبه‌نگاری بناها به‌شمار می‌رود. خط تعلیق هر چند امروزه فراموش شده اما نخستین خط ایرانی است و در روزگار خیام در میان کاتبان کاربرد فراوانی داشت. روکار بنا، معرق‌کاری  سنگی است و با قطعات نازک سنگ‌های محکم و شفاف ساخته شده است. محمد غفاری، نقاش برجسته و معروف ایرانی در سال ۱۲۲۴ خورشیدی در شهر زیبای کاشان چشم به جهان گشود. بیشتر اعضای خانواده او اهل هنر بودند و نقاشی از اهمیت ممتازی میان آن‌ها برخوردار بود. عموی او از نقاشان بنام آن زمان بود و پدرش در طراحی منظره و چاپ‌ سنگی استاد بود. پدر هنرمند وی وقتی از استعداد او خبردار شد، یک دسته کاغذ و مداد خوب برای او خریداری نمود و او را تشویق به جدی گرفتن نقاشی نمود. در پایین قوس‌های اصلی نما وقتی از رو به رو به آن نگاه کنید، دو قوس کوتاه‌تر نیز دیده می‌شوند که در اصل تلاقی قوس‌های متقاطع هستند. به‌طور کلی می‌توان گفت حجم کلی این مقبره از پوست‌های سه‌بعدی در فضا به‌دست آمده است که در یک حرکت نرم دو نوع قوس ذکر شده را به هم پیوند می‌دهند. این قوس‌ها و پوشش آن‌ها در بالا، اشکال هندسی مخروطی شکلی را پدید آورده که ابتکاری هندسی به شمار می‌رود.

5- آرامگاه کمال الملک- در آرامگاه کمال الملک که توسط هوشنگ سیحون ساخته شده و آنهم در نیشابور و 130 کیلومتری مشهد قراردارد، اوج خلاقیت معماری در استفاده از عناصر معماری سنتی ایرانی در تلفیقی جدید و موزون دیده می‌شود. هندسه ، نقش برجسته‌ای در به‌وجود آمدن آرامگاه کمال‌الملک دارد. در بنا شش قوس نیم دایره نما و چهار قوس متقاطع که بر روی اقطار وجود دارند، دیده می‌شود.

محمد غفاری در نوجوانی به تهران سفر کرد و به همراه برادر بزرگ‌تر خود در مدرسه دارالفنون به تحصیل در رشته نقاشی شد. ناصر الدین شاه او را در سال سوم تحصیلی‌اش کشف کرد. ناصرالدین شاه زمانی که در حال بازدید از مدرسه دارالفنون بود، تحت تاثیر تابلویی که وی از چهره اعتضاد السلطنه کشیده بود، قرار گرفت و دستور داد تا او را به‌عنوان نقاش به استخدام دربار درآورند.


در اوایل ورود به دربار محمد غفاری را با لقب «خان» صدا می‌زدند. پس از مدتی، ناصرالدین شاه آنقدر مجذوب کارهای او شده بود که خود به شاگردی او درآمد و به او لقب نقاش‌باشی را عطا کرد. محمد غفاری در مدت حضورش در دربار نزدیک به ۱۷۰ تابلو نقاشی کرد که معروف‌ترین تابلویی که از او در دربار به جای مانده تابلوی نقاشی تالار آینه است که پس از کشیدن آن از سوی ناصرالدین‌ شاه ملقب به کمال‌ الملک شد.

  6-  کاخ شاه ملک آباد – اطلاعات کمی در این مورد وجود دارد .در حکومت پهلوی کاخی در ضلع جنوبی باغ ملک آباد مشهد با زیر بنای 1387 متر مربع احداث شد طرح دکوراسیون و مبلمان داخلی‌ای این کاخ از شرکت فرانسوی، ظروف موجود در کاخ از آلمان و تابلوهای نقاشی از ایتالیا خریداری و به این مکان انتقال یافت. پس از انقلاب اسلامی این مکان در سال 1359 به کاخ موزه تبدیل شد.

آذر 96

SADINAM.COM         آدرس سایت

در باره ی نویسنده

محمدتقی سعدی‌نام

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *